karma bezzbożowa dla psa

Karma bezzbożowa dla psa i jej zalety

Gdy mówimy o najważniejszych składnikach w psiej diecie, zwykle mamy na myśli białko – zarówno zwierzęce, jak i to, które pochodzi z warzyw. Pies jest przecież drapieżnikiem i padlinożercą podobnie, jak jego krewny wilk. Gdy sobie to uświadomimy, nie powinno dziwić nas to, że zboże w psiej diecie budzi tak duży opór części hodowców i lekarzy. Niestety, w karmach niskiej jakości bardzo często jest jednym z najważniejszych składników. Jak zatem żywić psa zdrowo i unikać błędów stanowiących dla niego zagrożenie?

Specyfika żywienia psa

Wcale nie jest łatwo zbilansować psią dietę w odpowiedni sposób. O żywieniu psa przesądza wiele czynników, w tym zarówno jego wieku, poziom aktywności i stan zdrowia, jak i rasa. Nie oznacza to jednak, że dobór karmy jest zadaniem przerastającym możliwości opiekuna.

Karma bezzbożowa dla psa

Mówiąc o wymaganiach żywieniowych kolejnych psów należy mieć świadomość tego, że różnią się one między sobą. Pewne zasady nie zmieniają się jednak i tak jest choćby w przypadku tej, która mówi o kluczowej roli białka zwierzęcego, zielonych roślin oraz warzyw.

Gdy mówimy o żywieniu psów, zwykle możemy wskazać cztery najczęściej powtarzające się sposoby. Pierwszy zakłada samodzielne przygotowywanie posiłków, nie jest jednak zalecany, brak odpowiedniej wiedzy sprawia bowiem, że dieta taka potrafi być niewłaściwie zbilansowana. Drugi przewiduje podawanie gotowej karmy i bazuje na unikaniu zbóż, choć karma ta jest bogata w produkty białkowe. Doświadczeni hodowcy najczęściej polecają tak zwaną dietę BARF. Zakłada ona, że pies powinien być karmiony wyłącznie surowym mięsem, jest ono bowiem najbardziej zbliżone do tego, czym on sam żywiłby się w naturalnych warunkach. Czwarta z metod to tak zwane żywienie mieszane zakładające połączenie gotowanych posiłkówe i gotowej karmy bez dodatku zbóż.

karma bez zboża dla psa

Uwaga na błędy żywieniowe!

Właściciele psów zwykle nie potrafią ustrzec się pewnych błędów żywieniowych spotęgowanych ich własną niewiedzą. Do najpoważniejszych zalicza się podawanie psu karmy niskiej jakości, przekarmianie go, zapewnianie psu ciągłego dostępu do pokarmu oraz karmienie resztkami ze stołu. Niebezpieczne może być też podawanie psu zbyt wielu smakołyków i zapominanie, że każdy z nich powinien być włączony do porcji dobowej.

Najlepsza karma bezzbożowa dla psa

Gdy kupujemy karmę, w pierwszej kolejności zainteresować powinien nas jej skład umieszczony na opakowaniu. Niestety, już samo jego czytanie może okazać się skomplikowane, informacje podawane przez wielu producentów nie są bowiem przesadnie rzetelne. Jeśli dokładny skład nie jest podany, powinien być to dla nas sygnał, że karma nie zasługuje na naszą uwagę.

W samym składzie kluczowe znaczenie ma to, co znajduje się na jego początku. Tu jednak również warto mieć na uwadze obecność kilku nieuczciwych trików. Jednym z nich jest tendencja do rozdzielania składników zwłaszcza, jeśli są one istotne wagowo choć nie mają dużej wartości. Nie można też zapominać o tak zwanych składnikach analitycznych karmy, a więc choćby o białku, którego powinno być w niej przynajmniej 20 procent. Karma nie powinna mieć tez zbyt wiele tłuszczu i włókna surowego.