jak karmić psa z niedoczynnością tarczycy

Jak karmić psa z niedoczynnością tarczycy

W artykule prezentujemy przyczyny niedoczynności tarczycy, w tym również mniej znane powody rozwoju tej choroby. Z teksu dowiesz się więcej na temat naturalnych metod zapobiegania oraz leczenia tej choroby u psów.

Czym jest niedoczynność tarczycy ?

Zadaniem tarczycy jest produkcja hormonów, miedzy innymi tyroksyny, która odpowiedzialna jest za stymulowanie metabolizmu. W przypadku niedoczynności tarczycy następuje spowolnienie procesów przemiany materii oraz pogorszenie dotlenienia komórek i tkanek. Ta choroba występuje nie tylko u psów, cierpią na nią również ludzie.

Niedoczynność tarczycy u psów objawia się zmianami w zachowaniu. Zwierzę traci energię, staje się ospałe, zmęczone, smutne i senne. Gorzej znosi niskie temperatury, dlatego może szukać ciepłych miejsc. Następuje osłabienie mięśni i przybieranie na wadze, ponieważ w organizmie odkłada się tłuszcz oraz toksyny. Innym objawem jest niezdrowa skóra, która może się łuszczyć. Są to jednie najbardziej widoczne objawy problemów z tarczycą. Nieprawidłowe działanie tego narządu wpływa niekorzystnie na każdą komórkę.

Warto spojrzeć na powody rozwoju niedoczynności tarczycy z holistycznego punktu widzenia. Według większości specjalistów tego typu dolegliwości są dziedziczne. Bez wątpienia genetyka nie jest bez znaczenia, jednak nie wyjaśnia wszystkiego. Tak naprawdę niedoczynności tarczycy u psa można uniknąć w bardzo prosty sposób.

karma dla psów z niedoczynnością tarczycy

Niedoczynność tarczycy u psa – dieta

Zwierzę, które cierpi z powodu niedoczynności tarczycy, otrzymuje leki w postaci hormonów. Są to substancje, których nie wytarza niesprawny narząd. Niezależnie od stosowania leczenia, wpływającego pozytywnie na komfort i normalne funkcjonowanie, warto zatroszczyć się o regenerację organizmu przy zastosowaniu właściwe skomponowanej diety.

Niedoczynność tarczycy to choroba, która łączy się z niedoborem pierwiastków śladowych, w tym jodu. Ten minerał odpowiedzialny jest za właściwy transport wody w organizmie, a także wpływa na metabolizm białka, fosforu, wapnia oraz cholesterolu. W naturalnym środowisku jego źródłem są głównie morskie ryby, np. śledź, makrela, łosoś, dorsz. Znajduje się także w warzywach, ale jego stężenie zależy w dużym stopniu od miejsca pochodzenia oraz jakości gleby, na której uprawiane są rośliny.

Hypotyreozie często towarzyszą także niedobory miedzi, magnezu i selenu. Warto skonsultować się z weterynarzem w celu ewentualnej suplementacji tych minerałów. Duże znaczenie w przypadku niedoczynności tarczycy będzie miało podawanie psu białka wysokiej jakości, które dostarczy energii i będzie wspomagać regenerację uszkodzonych komórek.

U zwierzęcia, chorującego na niedoczynność tarczycy, należy zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne, które warto również uzupełnić odpowiednią dietą. Ponieważ hypotyreoza zmniejsza naturalną produkcję hormonów, konieczne jest uzupełnienie ich poziomu przez podawanie syntetycznych substancji. Dobrze skomponowana dieta wpłynie korzystnie na samopoczucie psa, ale trzeba pamiętać, że nie jest wystarczającym środkiem do zwalczenia choroby.