jak często karmić psa

Jak często karmić psa?

Ilość posiłków, jakie powinno się podawać psu domowemu jest uzależniona od jego wieku oraz rasy. Dwukrotnie, bądź trzykrotnie w ciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to konieczne ze względu na to, iż młode psy w okresie wzrostu mają większe zapotrzebowanie na białko oraz mikroelementy zawarte w pożywieniu. przy czym posiadają małe żołądki. Psy dojrzałe można karmić tylko raz dziennie, należy jednak zadbać o wartości odżywcze takiego posiłku. Inaczej należy karmić psy bardzo dużych i olbrzymich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w ciągu dnia.

Jak karmić psa?

Powodem tak małej liczby posiłków, które należy podawać psu, jest ich naturalny, odziedziczony po przodkach sposób odżywiania. Pies pochodzi od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, zabijając zwierzęta znacznie większe od nich. Niemożliwym byłoby dokonanie tego przez tylko jednego z nich. Skutkiem współpracy jest wielki posiłek, którym może najeść się cała wataha.

Przeczytaj artykuł: Karmienie szczeniaka na blogu Krakvet.pl >>

Każde polowanie oznacza więc ogromną porcję mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy wystarczające aż do następnego polowania. Jednak termin następnej okazji do posiłku jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki zmuszone były na wypracowanie systemu, który pozwala im jeść rzadko, a jednocześnie obficie.

karma dla psa w miskach

Psy posiadają dokładnie ten sam mechanizm odżywiania. Instynktownie zjadają więc o wiele więcej, niż potrzebują do pozbycia się uczucia głodu. Dlatego też można obserwować, iż domowe psy zjadają całą, lub prawie całą miskę karmy na raz. Podświadomie wręcz pochłaniają tyle, ile tylko mogą, aby stworzyć zapasy. Naturalny psi instynkt łowczy sprawia, iż te zwierzęta nierzadko się przejadają. Należy więc dostosować sposób karmienia psa w taki sposób, aby uniknąć przekarmienia zwierzęcia i narażenia go na liczne choroby.

Jak często karmić psa?

Psom domowym zaleca się podawać jedzenie wyłącznie raz dziennie. W pełni spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy jednak postępować inaczej gdy pupilem jest pies rasy olbrzymiej. Te zwierzęta wymagają podzielenia posiłku na przynajmniej dwie części. Posiadają one duże organizmy, a więc zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest ogromne. Takie psy nie mają jednak na tyle dużych żołądków, aby były w stanie pomieścić potrzebne im ilości jedzenia.

Jeśli chodzi o najbardziej optymalne odżywianie psów olbrzymich, to najlepszym sposobem będzie podawanie im karmy suchej. Istotne jest jednak to, aby kupować specjalistyczną karmę przeznaczoną dla psów tej rasy. Jest ona stworzona w taki sposób, aby w jak najmniejszej ilości karmy zawarte było możliwie jak najwięcej cennych składników spożywczych. Powoduje to, iż psy ras olbrzymich mogą być karmione rzadziej, przy czym nie przeciążają układu pokarmowego zbyt dużą ilością jedzenia.