dieta psa z przewlekłą chorobą nerek

Dieta psa z przewlekłą niewydolnością nerek

Żywienie psa z niewydolnością nerek nie jest zadaniem łatwym. Wymaga specjalistycznej wiedzy i systematyczności. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się być zakup gotowej, specjalistycznej karmy weterynaryjnej w dobrych sklepach zoologicznych.

Dieta nerkowa dla psa

Przed wyborem odpowiedniej karmy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, która posiada wiedzę na temat stanu zdrowia i ogólnej kondycji danego psa.

Psy z mocznicą chudną i tracą apetyt. Jedzenie musi im więc smakować. Na skutek utraty zdolności wchłaniania fosforu następuje wtórna nadczynność przytarczyc, która prowadzi do hipokalcemii, a  z czasem do hiperkalcemii. Na skutek zaburzenia gospodarki wapniowej mogą pojawić się ubytki w tkance kostnej i zwapnienia tkanek miękkich.

Niekiedy objawem przewlekłej niewydolności nerek u psów PNN jest wzrost ciśnienia tętniczego, które można ograniczyć prze zmniejszenie poboru sodu., Zaburzony cykl rozrzedzania i zagęszczania moczu przez nerki prowadzić może do wypłukiwania witamin z ustroju. Komponując dietę dla psa z takim schorzeniem należy wziąć pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na witaminy i wodę. Pojawiający się bowiem wielomocz prowadzić może do odwodnienia psa. Jeśli pies ma wstręt przed wodą zalecane jest poszerzenie posiłków o zupy.W skrajnych przypadkach stosowane są kroplówki nawadniające.

jak karmić psa z chorymi nerkami

U psów z PNN dieta musi być bogata w wysokosprawne białko, które skutecznie ogranicza ilość groźnych dla zwierzaka metabolitów. Poza tym zapobiega ono procesowi wykorzystywania przez organizm własnych tkanek. Nadwyrężone nerki nie są w stanie same usuwać z organizmu szkodliwych ilości substancji azotowych, które powstają na skutek katabolizmu białek.

Ponadto warto ograniczyć podaż fosforu, aby zapobiec wtórnej nadczynności przytarczyc. Jego nadmierna ilość wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną organizmu zwierzaka. Poza tym dietę psa warto wzbogacić o przeciwutleniacze – witaminy E, C i flawonoidy.

Dieta nerkowa dla psa – przepisy

Psy, które nie spożywały dotąd gotowych karm, można karmić tak samo jak dotąd, a więc w sposób naturalny. Podstawą ich diety może być ryż uzupełniany niewielkimi ilościami białego pieczywa czy rozgotowanych ziemniaków. Psu nie powinno się przy tym podawać więcej niż 200 gramów mięsa dziennie. Zwierzaki, które są już w zaawansowanym stanie chorobowym mięsa nie powinny jeść w ogóle. W takiej sytuacji głównym źródłem tłuszczów i nienasyconych kwasów tłuszczowych są wysokiej jakości, tłoczone na zimno oleje roślinne, które dodaje się do poszczególnych posiłków. Co jakiś czas do jedzenia warto dorzucić pokrojoną marchewkę czy ugotowane osobno i rozdrobnione jajko na twardo. Jest ono źródłem dobrze przyswajalnego białka, a przy tym zawiera naprawdę znikomą ilość fosforu. Z diety chorego psa należy oczywiście wyeliminować w 100% produkty, które zawierają duże ilości fosforu, a więc ryby czy koninę. Zamiast tego lepiej postawić na mięso drobiowe i od czasu do czasu wołowinę, która zawiera sporo zdrowego żelaza.