czym i jak zdrowo karmić psa

Czym i jak zdrowo karmić psa?

Pytanie o to czym konkretnie karmić swojego psa było niewątpliwie motorem do rozwoju rynku, który oferuje gotowe karmy dla psów. Producent każdej karmy zachwala swój produkt jako najłatwiej przyswajalny, dostosowany do wymogów konkretnej rasy, czy właściwie zbilansowany. Niemniej jednak właściwa ocena karmy powinna należeć tylko i wyłącznie do naszego psa. Sprawdź w jaki sposób możesz dowiedzieć się, czy karma którą wybrałeś dla swojego pupila jest odpowiednia?.

Dieta dla psa

Karmiąc własnego psa musimy pamiętać o tym, że jego potrzeby i układ pokarmowy są zupełnie odmienne od ludzkich. Dlatego też karmienie psa ludzkim jedzeniem nie będzie odpowiadało naturalnym potrzebom jego organizmu, w związku z czym może pogorszyć się jego ogólna kondycja i odporność na różnego rodzaju choroby.

  • Żeby móc stwierdzić, czy sposób w jaki karmisz swojego pupila jest dla niego właściwy, zwracaj uwagę na kilka istotnych symptomów:
  • Zwróć uwagę, czy twój czworonożny pupil ma gęstą i błyszczącą sierść. Sprawdź też, czy poszczególne włosy nie łamią się i czy nadmiernie nie wypadają ( zwróć uwagę, że w okresach linienia jest to normalne)
  • Sprawdź, czy twój pies ma czysto zarówno w uszach, jak i w okolicach oczu. Zwróć uwagę, czy nie pojawia się tam ropa, albo wydzielina innego rodzaju.
  • Zwróć uwagę, czy twój pupil robi ładne i dobrze ukształtowane stolce, czy też są one bardzo duże, mają intensywną i brzydką woń i niezbyt gęstą konsystencję.
  • Jeżeli twój pies pociera często swoim zadem o trawę, może to być jeden z symptomów zatkanych gruczołów, znajdujących się wokół jego odbytu.
  • Zwróć uwagę, czy twój pupil po jedzeniu ma ochotę tylko na sen, czy też wręcz przeciwnie robi się bardzo nadpobudliwy.
  • Oceń budowę swojego psa. Czy jest on otyły i ociężały, czy wręcz przeciwnie umięśniony i bardzo ruchliwy.
  • Zwróć uwagę, czy twój pies jest nadmiernie agresywny i czy umie się grzecznie zachowywać podczas gdy ty wychodzisz z domu.
  • Sprawdź, czy jego skóra posiada jakieś zmiany, łupież. Zwróć też uwagę na to, czy twój pies nadmiernie się drapie.

Żeby móc prawidłowo ocenić stan sierści swojego pupila należy przejechać ręką wzdłuż jego grzbietu, zebrać trochę sierści i ocenić jej ilość. Jeżeli jest ona niewielka, włosy układają się w sposób równoległy, są błyszczące i nie łamią się oznacza to, że wszytko jest w porządku. Niemniej jednak, jeżeli na twojej dłoni pozostają całe kępki sierści, która mierzwi się i łamie, musisz koniecznie zmienić dietę swojego pupila.

odpowiednia dieta dla psa

Zdarza się, że pies zaraz po przebudzeniu ma w okolicach oczu tak zwane ,, śpiochy” w kolorze brązowym, które bardzo szybko wysychają i wypadają. Niemniej jednak, jeżeli mają one zielonkawy kolor i nie można ich łatwo usunąć, możemy przypuszczać, że dzieje się coś złego. Weterynarze w takiej sytuacji przepisują krople sterydowe do oczu, które tylko hamują objawy, ale nie zwalczają przyczyny. Podobnie wygląda kwestia obecnych w uszach drobnoustrojów, które mogą się tam pojawiać ze względu na nieodpowiednie składniki podawanej karmy.

Nie istnieje raczej właściciel psa, który nie obserwuje jaki wygląd ma kupka jego pupila. Większość się do tego nie przyznaje, ale na pewno to robi. Wygląd stolca jest ważną oznaką zdrowia i odpowiedniej kondycji psa. Prawidłowa kupka powinna być dobrze ukształtowana, połyskliwa, zwarta i mieć umiarkowaną woń. Jeżeli karma, a właściwie jej składniki i dodane do niej środki konserwujące są szkodliwe dla pupila, będziesz mógł zobaczyć w jego stolcu niestrawione resztki jedzenia. Poza tym kupka będzie miała luźną konsystencję, będzie jej dużo, pies będzie oddawał stolec dość często, a jego zapach będzie odpychający. Poza tym pies, którego boli brzuch na pewno będzie zjadał spore ilości świeżej trawy. Jeżeli stolec będzie zbyt rzadki, spowoduje zatkanie gruczołów wokół odbytu i nasz pupil będzie ocierał się nim o podłoże. Jeżeli zaobserwujemy takie objawy, najlepiej wybrać się odrazu do weterynarza, który opróżni gruczoły.

Odpowiednio dobrana karma nie będzie powodowała ociężałości u pupila, ani nadpobudliwości. Zaburzenia bilansu mogą być powodem zmian w stężeniu białek, które mają swój udział w tworzeniu neuroprzekaźników, odpowiadających za sposób zachowania psa. Dlatego też często przy zaburzeniach zachowania psa, najpierw zmienia się mu karmę.

dieta dla psa - karma dla psa

Żeby móc stwierdzić, czy pupil nie ma zbyt dużej nadwagi wystarczy położyć obie dłonie na płasko, tak aby znajdowały się po przeciwnych stronach jego tłuowia. Następnie musimy je lekko docisnąć i przesunąć w celu sprawdzenia, czy da się wyczuć żebra. Jeżeli możemy zobaczyć żebra przez skórę, oznacza to że pies jest zbyt chudy. Niemniej jednak jeżeli nie możemy ich znaleźć, pies jest z pewnością otyły. Powodem nadwagi może być za duża podaż węglowodanów w diecie psa.

Jeżeli skóra naszego pupila jest podrażniona i obserwujemy intensywne drapanie, pojawiające się wypryski, wypadającą sierść, czy wylizywanie, możemy podejrzewać również nieodpowiedni skład pokarmu.

Dieta psa

Większość właścicieli psów preferuje gotowe karmy do karmienia. Są one zwykle dobrze przygotowane, czyli mają w swoim składzie zarówno aminokwasy, tłuszcze, cukry, witaminy i składniki mineralne w odpowiednich ilościach. Niemniej jednak zawierają także konserwanty, barwniki, a białko w nich zawarte pochodzi z odpadów zwierzęcych, jak również z roślin.

Nie dla każdego psa ta sama karma będzie tak samo dobra. Są psy, które lepiej trwawią karmę z kurczakiem, ale są też i takie, dla których lepsza będzie karma z jagnięciną.

Aby zweryfikować, która karma będzie najlepszą dla naszego pupila warto przetestować kilka wariantów. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie wolno wprowadzać nowej karmy zbyt szybko. Najlepiej przez kilka kolejnych dni mieszać nową karmę z obecną, aby układ pokarmowy psa miał szansę przyzwyczaić się do nowego pokarmu.