czy surowe mięso szkodzi psom

Czy surowe mięso szkodzi psom?

Psy są naturalnymi mięsożercami. Oznacza to, że w ich diecie musi znajdować się mięso, którego ich organizmy potrzebują do normalnego funkcjonowania. Ważne jest jednak podawanie psu dobrego mięsa, przygotowanego we właściwy sposób. Psu można podawać surowe mięso, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Nie potrzebna jest tu żadna dodatkowa obróbka termiczna, taka jak parzenie. Nie zaleca się podawania psu wieprzowiny, bowiem źle wpływa ona na układ trawienny zwierzęcia. O wiele lepiej sprawdza się wieprzowina i mięso z /kurczaka.

Karmienie psa zwykłą karmą z puszki nie jest dobrym pomysłem. Bardzo często zawartość mięsa w takich produktach jest niewielka, a dodatkowe składniki i wypełniacze sprawiają, że w dłuższej perspektywie może to być szkodliwe dla naszego zwierzaka. Dodatkowo mięso obecne w tych produktach jest z reguły bardzo mocno przetworzone, przez co praktycznie traci swoją wartość odżywczą.

Karmienie psa surowym mięsem

Jeśli chcemy zatem zapewnić naszemu psu rzeczywiście zdrową dietę która dostarczy mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych, to podawanie mu surowego mięsa będzie bardzo dobrym pomysłem. Trzeba jednak robić to w odpowiedni sposób i wybierać jak najlepsze gatunki tego pokarmu. Najlepsze dla psa jest mięso drobiowe, baranina, wieprzowina czy dziczyznę. Od czasu do czasu można nawet zdecydować się na surowe ryby, oczywiście bez ości. Teoretycznie można podawać psu wołowinę, ale mimo wszystko lepiej jest jej unikać. Mięso to jest bardzo tłuste, przez co może powodować u zwierzęcia różne problemy żołądkowe. Mięso może być podawane na surowo; dopuszcza się również jego ugotowanie. Popularne jest również podawanie psom kości, najczęściej tych które zostają nam po gotowaniu własnych posiłków. Trzeba pamiętać, że kości koniecznie muszą być surowe. Nie można rzucić psu gotowanych kości, bowiem stają się one wówczas kruche, co stwarza dla naszego zwierzęcia wiele poważnych zagrożeń. Mięso można podać z dodatkiem niektórych warzyw i owoców. Nie zaleca się głównie roślin strączkowych, surowych ziemniaków, cytrusów, winogron oraz awokado.

karmienie psa surowym miesem

Jak karmić psy surowym mięsem?

Organizm psa różni się od ludzkiego. Bardzo wskazane dla zwierzęcia jest mięso, które dla nas określane jest jako drugi gatunek, czyli zawierające duże ilości chrząstek i tkanki. Psy mogą również trawić kości i surowe mięso. Dobrą propozycją jest nakarmienie psa od czasu do czasu podrobami, choć nie należy robić tego zbyt często.

Naturalne, nieprzetworzone składniki są dla psa o wiele zdrowsze niż sztuczna karma z puszki. Zwierzę musi jednak mieć nieco czasu na przyzwyczajenie się do takiej diety. Z początku warto zatem podawać psu mniejsze ilości lekkostrawnego mięsa, wzbogacone o surowe warzywa lub owoce. Z czasem jego organizm całkowicie przestawi się na naturalne jedzenie.