chleb dla psa

Chleb dla psa?

Właściciele psów mają tendencję do karmienia swoich zwierzaków najróżniejszymi pokarmami. Często do miski psa trafia wiele rzeczy, które sami spożywamy na co dzień. Trzeba jednak z tym uważać, bowiem nie każda rzecz zdrowa dla nas będzie odpowiednia również dla naszego pupila. Istnieje na przykład sporo wątpliwości co do podawania psom chleba. Doskonale wiadomo o tym, że nawet najzdrowszy dla człowieka chleb dla niektórych zwierząt jest bardzo szkodliwy – przykładem są tu kaczki, których wbrew zwyczajom nie powinno karmić się pieczywem. Warto zatem dowiedzieć się, czy możemy je podawać również naszym psom.

Karmienie psa chlebem

Psy sprawiają wrażenie, jak gdyby z miłą chęcią były w stanie pochłonąć dosłownie wszystko, co tylko wrzucimy im do miski. Być może tak jest, ale ich organizmy nie są przystosowane do trawienia każdego pokarmu. Często można usłyszeć o tym, że psi układ trawienny nie jest w stanie poradzić sobie z chlebem, przez co resztki tego pokarmu zalegają w żołądku i powodują problemy zdrowotne. Trzeba zatem pamiętać, że karmienie psa resztkami z własnego stołu nie zawsze jest dla zwierzęcia dobre, choć przecież ludzie robili tak od całych wieków. Jest to szczególnie niebezpieczne w dzisiejszych czasach, kiedy na naszych stołach znajduje się mnóstwo przetworzonej żywności zawierającej chemiczne dodatki. Niektóre produkty są dla psów wręcz zabójcze i trzeba na nie bardzo mocno uważać. Czy chleb również zalicza się do tego grona?

czy można karmić psa chlebem?

Żywienie psa chlebem

Podawanie psu resztek z własnego obiadu jest popularną praktyką, ale w niektórych przypadkach możemy w ten sposób poważnie zaszkodzić naszemu zwierzakowi. Chude mięso jest dla zwierzaków dopuszczalne, ale koniecznie trzeba się wystrzegać podawania psu tłustej wieprzowiny czy innych ciężkostrawnych rzeczy. Nie może być tu również mowy o żadnych mocno przetworzonych potrawach, jak wszelkiego rodzaju fast foody.

Karmienie psa chlebem to dość skomplikowana kwestia. Wielu ludzi podaje psom pieczywo, nie zdając sobie sprawy z tego, jak duże niebezpieczeństwo z tego wynika. Psy teoretycznie mogą jeść chleb, ale niezbyt często. Jeżeli oprzemy całą dietę naszego pupila wyłącznie na pieczywie, to narazimy go na wielkie niebezpieczeństwo. Ponadto, nie każdy rodzaj chleba jest odpowiedni dla psiego organizmu. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać psu kalorycznego chleba tostowego, nie mówiąc już o wszelkiej maści drożdżówkach. Pieczywo w mniejszych ilościach i podawane tylko od czasu do czasu nie zaszkodzi naszemu psu. Dobrym pomysłem są suchary. Warto też kupować ekologiczny i zdrowy chleb. Dla psa bardzo mocno niewskazane są dodatki takie jak cukier i sól, które znajdują się niestety w dużych ilościach w typowym chlebie z supermarketu. Trzeba też pamiętać, że psy – podobnie jak ludzie – mogą nie tolerować glutenu. Jak widać, chleb podawany w odpowiednich ilościach generalnie nie jest szkodliwy dla czworonogów, ale trzeba podchodzić do tego bardzo ostrożnie i przede wszystkim uważnie wybierać pieczywo, które podamy naszym pupilom.