karmienie psa seniora

Życie psiego emeryta – jak karmić psa seniora?

Życie psiego emeryta – jak karmić psa seniora?

Pies, jak każda istota zmienia się wraz z upływem czasu. W jego organizmie zachodzą nieuchronne przemiany. I nie są to zmiany chorobowe lecz naturalny proces fizjologiczny obejmujący cały ustrój. Jak karmić psa, by jak najdłużej utrzymać go w dobrej kondycji fizycznej?

Karma dla psa seniora

Zmiana podejścia do żywienia psa jaka nastąpiła w ostatnim latach, przeniesienie akcentów z prostego dostarczania mu pożywienia do zdrowego odżywiania, wpłynęła wyraźnie na statystyczną długość życia tego domowego zwierzaka. Udowodniono, że średnia długość życia czworonożnych podopiecznych wydłużyła się w tym czasie nawet o 3 lata. Zatem jak karmić swojego psa, by ofiarować mu jak najbardziej komfortową starość?

Fizjologia psa seniora

Z wiekiem u psa zmienia się tempo procesów metabolicznych i tym samym obniża się zapotrzebowanie energetyczne. Pies senior dłużej i częściej śpi w ciągu dnia, mniej dokazuje, nie jest w stanie spalić nadmiernie kalorycznych posiłków. A to z kolei może być przyczyną nadwagi i związanych z tym dolegliwości oraz przewlekłych chorób. Najprościej licząc, pies w starszym wieku powinien otrzymywać średnio o 20% mniej kalorii niż pies dorosły.

Właściwe dla seniora schorzenia

Konsekwencją podeszłego wieku u psa jest zmniejszające się łaknienie. Jego bezpośrednią przyczyną są słabnące zmysły smaku i powonienia. Dlatego, gdy pies ma coraz mniejszy apetyt, jego właściciel powinien zadbać, by masa ciała pupila nie uległa drastycznej zmianie. Naturalnym procesem u starzejącego się psa jest spowolnienie czynności nerek, a nawet ich niewydolność. Dlatego należy zadbać o pokarm zawierający odpowiednią porcję kwasów tłuszczowych omega -3 a niższy niż wcześniej poziom fosforu.

jak często karmić starego psa

Częstotliwość posiłków psa seniora

Organizm psa seniora cechuje obniżona absorpcja składników odżywczych z pokarmu. Dlatego dzienną dopuszczalną ilość pokarmu należy podzielić na 3 do 4 równych porcji. Aby jak najbardziej zminimalizować dolegliwości podeszłego wieku psa, najlepiej jest karmić go specjalistyczną karmą, zbilansowaną pod kątem wieku i predyspozycji fizjologicznych seniora. Pies senior powinien codziennie otrzymywać niezbędne białko oraz aminokwasy, jego karma powinna zawierać takie składniki jak:

  • lizyna
  • leucyna
  • walina
  • fenyloanina

W jaki sposób karmić seniora?

Dla psa seniora oprócz zbilansowanej diety równie istotne są inne cechy przyjmowania posiłków. Przede wszystkim należy zadbać, aby pies jadł regularnie, o tych samych porach. Mokra karma, jeżeli taką pies przyjmuje powinna mieć temperaturę pokojową. Natomiast suchą karmę dobrze jest przed podaniem namoczyć lekko w wodzie. Pies senior nie powinien też otrzymywać w nadmiernych ilościach kości, czasami najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.

Najlepsza karma dla psa seniora

W kamie dla psa seniora powinno znaleźć się 25% białka pochodzącego z drobiu czy ryb. Warto podawać mu też glukozaminę i siarczan chondroityny na stawy. W przypadku przewlekłych chorób u psa seniora optymalne jest stosowanie karmy weterynaryjnej dostosowanej do określonych dolegliwości i potrzeb.