Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym pupilem. Z uwagi na swoje niewielkie wymiary jest świetną opcją dla tych, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest powierzchnia dna klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę o większym rozmiarze, w szczególności jeśli planujemy hodować w niej więcej świnek.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż może to grozić utknięciem świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wylatują z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale jest trochę twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi łatwo zadbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w niej niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpieczna, gdyż będzie miała kryjówkę, w której będzie mogła schować się na odpoczynek albo uspokoić się, gdy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

internetowy sklep zoologiczny