sposób żywienia psa z chorą wątrobą

Sposób żywienia psa z chorą wątrobą

Sposób żywienia psa z chorą wątrobą

Kiedy Twojego czworonożnego pupila spotyka jakaś choroba, często wiąże się to ze zmianą sposobu jego odżywiania. Jednym z przykładów mogą być choroby wątroby, które wymagają specjalistycznej diety mającej na celu zatrzymanie rozwoju schorzenia. Jak więc właściwie karmić psa, który cierpi na taką chorobę?

Jak funkcjonuje wątroba psa?

Wątroba jest niezwykle istotnym organem, który odpowiada nie tylko za magazynowanie potrzebnych do funkcjonowania składników odżywczych, lecz również za ich syntezę, neutralizację toksyn, termoregulację organizmu oraz filtrację krwi. W przypadku wystąpienia chorób wątroby może dojść do upośledzenia wielu z istotnych funkcji tego narządu. Dbając o właściwy sposób żywienia naszego czworonoga można temu przeciwdziałać, przede wszystkim dzięki wprowadzeniu do jego diety specjalistycznego pokarmu.

Chora wątroba u psa

Choroby narządów są bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz dla życia psa. Najgorszą toksyną, która występuje w jego organizmie jest amoniak, który powstaje jako produkt uboczny procesu rozpadu białek zachodzącego we wszystkich komórkach jego ciała. W przypadku nieprawidłowo funkcjonującej wątroby może być wchłaniany z jelit, gdzie powstaje na skutek działalności występujących tam drobnoustrojów. W przypadku zdrowego psa, amoniak jest usuwany razem z moczem w postaci syntetyzowanego w wątrobie mocznika. Jest to niezwykle niebezpieczna toksyna, która znajdując się w krwiobiegu czworonoga może doprowadzić do powstania zespołu zaburzeń neurologicznych, które określane są mianem encefalopatii wątrobowej. Do początkowych objawów można zaliczyć między innymi depresję u psa, apatię oraz ogólne zmiany w zachowaniu psa (od zachowań agresywnych, aż po zwiększoną uległość). Oprócz tego mogą pojawić się również pozorna ślepota, bezcelowe poruszanie się oraz krążenie, parcie głową do przodu, a w dalszej fazie rozwoju choroby również objawy padaczkowe oraz śpiączka.

Dieta wątrobowa dla psa

Wątroba sama w sobie jest organem, który posiada zdolność do samoregeneracji. Poza działalnością farmakologiczną, niezwykle ważna jest zmiana sposobu odżywiania czworonoga. Dieta wątrobowa dla psa powinna przede wszystkim zawierać umiarkowaną ilość łatwo przyswajalnego białka, ponieważ jego nadmiar może spowodować wzmożoną produkcję amoniaku i dodatkowo obciążyć chory już narząd. Poziom białka w organizmie psa jednak nie powinien być również zbyt niski, ponieważ sprzyja ono regeneracji komórek wątroby.

jedzenie dla psów z chorą wątrobą

Karma dla psów z chorą wątrobą

Niezwykle ważna jest również obniżona zawartość tłuszczu, który podnosi walory smakowe pożywienia, a do tego jest cennym źródłem energii. Duże znaczenie ma to w przypadku psów, którzy ze względu na schorzenia wątroby mają problem z utratą apetytu. Pies, który odmawia jedzenia, ma coraz mniejsze szanse na wyzdrowienie, a choroba wątroby postępuje. Dodatkowym źródłem energii mogą być również złożone węglowodany, które mają na celu spowolnienie procesu trawienia oraz uregulowanie poziomu glukozy we krwi.

Prawidłowe żywienie psów

Dieta psa cierpiącego na schorzenia związane z wątrobą powinna być również bogata w błonnik, który pomaga usuwać razem ze stolcem amoniak oraz inne toksyny, dzięki czemu hamuje zatrucie organizmu oraz produkcję amoniaku w jelicie grubym. W chorej wątrobie często dochodzi również do dodatkowego gromadzenia się miedzi, która w nadmiarze doprowadza do dalszych uszkodzeń komórek, dlatego dieta chorego psa powinna być uboga w ten pierwiastek. Warto jednak zadbać o podwyższoną zawartość cynku, który wpływa na neutralizację amoniaku, a także wiąże cząsteczki miedzi i pomaga chronić wątrobę dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym.

Należy zwrócić również uwagę na ograniczony pobór sodu. Dzięki temu można uniknąć gromadzenia się płynów w jamie brzusznej (tak zwane wodobrzusze), które pojawić się może w dalszych stadiach choroby. Podając psu zestaw współdziałających przeciwutleniaczy (na przykład witamin E, C, tauryny oraz luteiny) można wpłynąć na neutralizację wolnych rodników, co wspomaga w regeneracji hepatocytów. Pozytywny wpływ na wątrobę wykazuje również L-karnityna, która znacznie przyspiesza metabolizm tłuszczy, a także pomaga w zaspokojeniu wysokiego zapotrzebowania wątroby na energię.

Jak karmić psa ze schorzeniem wątroby?

Dieta wątrobowa powinna charakteryzować się odpowiednimi proporcjami wszystkich składników odżywczych, dlatego warto jest skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą, który przygotuje szczegółowy jadłospis dla naszego czworonoga.