karmy dla psów po sterylizacji

Karmy dla psów po sterylizacji

Psy, które zostały poddane kastracji, wymagają specjalnego żywienia. Ich dieta to głównie suche jedzenie. Przygotowanie prawidłowej, dobrze zbilansowanej diety dla kastrata ułatwiają specjalnie do tego przygotowane karmy. Przeznaczone są wyłącznie dla dorosłych psów.

Kastrację i sterylizację przeprowadza się u młodych psów (zazwyczaj sześciomiesięcznych). Daje to gwarancję zredukowania agresji wobec innych samców. Zapobiega także zawieszaniu się na innych psach oraz znaczeniu moczem, a także tendencjom do włóczęgostwa. Czasami zdarza się, że zabieg nie pomaga pozbyć się problemu całkowicie, ale znacznie go ogranicza. Kastracja najczęściej przyczynia się do zmniejszenia i częstotliwości agresywnych zachowań u psów.

Karma dla psa po sterylizacji

Dieta czworonoga, który został poddany zabiegowi kastracji, różni się od diety psa niepoddanego sterylizacji. Dlatego istnieją specjalne pokarmy do karmienia psów po sterylizacji.

Kastracja u samców polega na usunięciu jąder, natomiast u samic – jajników. Narządy te są gruczołami dokrewnymi, które częściowo mają wpływ na metabolizm. Ulega on znacznym zmianom po procesie usunięcia tych gruczołów. Kastraci są bowiem skłonni do nadwagi. Jednak pies poddany kastracji nie musi koniecznie nabrać zbędnych kilogramów. Nie jest to jedyny czynnik, który o tym decyduje. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, dieta oraz aktywność zwierzaka.

Karmy dla psów po kastracji zawierają przede wszystkim ograniczoną ilość tłuszczów (mają mniej kalorii). Ponadto zawierają L-karnitynę oraz wypełniacze, które zwiększają objętość karmy.

Istnieje różnica pomiędzy kastracją a sterylizacją. Nie każda sterylizacja jest bowiem kastracją. Pies po sterylizacji nie posiada już zdolności rozrodczych. Można to osiągnąć właśnie po procesie kastracji. Potocznie obydwa te pojęcia używa się wymiennie, co również nie jest błędem.

karma dla psów sterylizowanych

Jaka karma dla psa po sterylizacji?

Karma dla psów po sterylizacji to produkty zdecydowanie z wyższej półki. Nasi ulubieńcy zasługują na pokarm wysokiej jakości. Psy różnią się od siebie kategorią wagową i tym kryterium należy się kierować wybierając odpowiednią karmę. Royal Canin to jedna z firm, w asortymencie której znajdziemy karmy z podziałem na grupy wagowe.

Najlepsza karma dla psa po sterylizacji

Poszukując odpowiedniej karmy dla psa otyłego powinniśmy brać pod uwagę takie same kryteria jak w przypadku psa po kastracji. Powinna być dobrana pod względem wieku, kondycji fizycznej psa oraz jego wielkości.

Znacznie większym problemem będzie znalezienie właściwej karmy dla psa wykastrowanego, który wciąż się rozwija. Jednak taka potrzeba nie zachodzi zbyt często. Nie kastruje się bowiem szczeniąt bez wysoce uzasadnionej potrzeby (zdrowotnej). Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji to należy takim szczeniętom podawać specjalnie do tego wyprodukowaną karmę.