karmienie psa po sterylizacji

Jak właściwie żywić psa poddanego sterylizacji?

Jak właściwie żywić psa poddanego sterylizacji?

Jak należy  karmić psa po kastracji czy sterylizacji? Dieta takiego zwierzaka musi być przede wszystkim niskokaloryczna. Warto z niej wyeliminować tłuste mięso i tuczące przysmaki.

Karmienie psa po sterylizacji

Po sterylizacji psu nie wolno podawać wysokokalorycznych przysmaków i pokarmów z ludzkiego stołu. Trzeba także ograniczyć przekąski między posiłkami. Jeśli zwierzak zwyczajowo był nagradzany przysmakami za dobrze wykonane komendy, należy uwzględnić to w jego diecie. Wówczas trzeba więc zmniejszyć ilość jedzenia podawanego mu w posiłkach głównych.

Czym karmić psa po sterylizacji?

W tym przypadku również warto korzystać z niskokalorycznych przysmaków i takich, które dają psu jednocześnie ochronę stomatologiczną. Psa powinno się żywić zgodnie z jego zapotrzebowaniem energetycznym, a więc biorąc pod uwagę jego aktywność, tempo spalania kalorii itd. W przeciwnym wypadku wzrośnie ryzyko zachorowania na choroby związane z otyłością. Są to choroby wątroby, problemy sercowe i naczyniowe, zmiany w stawach czy kamica moczowa.

Dieta psu musi być tak skonstruowana, aby pozwolić mu na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ilość posiłków w ciągu dnia należy dopasować do rasy psiaka, jego masy ciała, wieku i cech indywidualnych. Nie bez znaczenia jest i pora roku. U psów dorosłych o dużej i średniej wielkości wskazany jest jeden posiłek dziennie – wieczorem lub po południu. Psy małe i miniaturowe mają szybszą przemianę materii, a więc powinny dostawać dwa posiłki w ciągu dnia. Więcej jedzenia potrzebują także psy mieszkające na zewnątrz, w szczególności w okresie jesienno-zimowym.

czym karmić psa po sterylizacji

Psy sterylizowane i kastrowane można karmić gotowymi karmami. W szczególności wskazana jest dla nich dieta BARF, która oparta jest na sporej ilości surowych warzyw. Czasami u psów otyłych stosuje się specjalne diety w celu ich odchudzenia. Nie wolno jednak samodzielnie, radykalnie odchudzać psa, gdyż może to doprowadzić do groźnej awitaminozy. Jeśli pies dodatkowo ma inne schorzenia, lekarz weterynarii może przygotować bardziej skomplikowaną dietę. Zawsze zajmuje się tym specjalista, dopasowując dietę do danego osobnika. Nie wolno tego w żadnym wypadku robić samodzielnie.

Jakie karmy gotowe powinno stosować się w przypadku psów wykastrowanych i wysterylizowanych? W wielu przypadkach karmy gotowe okazują się najlepszym  i zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem. U psów po zabiegach kastracji i sterylizacji nie sprawdzają się jednak klasyczne karmy, które są przygotowane dla psów, które nie przeszły zabiegów. W tym przypadku należy sięgnąć po karmy specjalistyczne, które są dostosowane do wyjątkowych potrzeb zwierząt po zabiegach. Są one opracowane i bilansowane w taki sposób, że dostarczają zwierzakowi wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych, ale bez nadmiaru kalorii. Mają więc niską zawartość tłuszczu, a niekiedy  nawet zawierają karnitynę, a więc związek, który przyspiesza procesy spalania. Dzięki temu psom po kastracji i sterylizacji nie grozi otyłość i inne choroby z tym związane.