ile razy dziennie karmić psa?

Ile razy dziennie karmić psa?

Ile razy dziennie karmić psa?

Wszyscy posiadacze psów zastanawiają się nad kwestią żywienia swoich pupilów. To bardzo ważne zadanie – należy wiedzieć, ile pokarmu podawać zwierzęciu, aby nie narazić go na utratę zdrowia (chociażby na nadwagę lub niedowagę). Warto zastanowić się także nad porą podawania posiłku: czy istnieje jakiś najlepszy moment na to w ciągu dnia oraz czy należy to robić w wyznaczonych godzinach.

Karmienie psa – ile razy dziennie?

Karmienie psa zależy przede wszystkim od wielkości czworonoga i jego wieku.

Wyłącznie mleko matki spożywają szczenięta do 3-4 tygodnia życia. Rozdrobniony pokarm do żywienia szczeniąt wprowadza się wtedy, kiedy zaczynają jeść same – karmi się je dwa, trzy razy dziennie. Idealną karmą dla młodych psów jest zmielone serce wołowe wraz z żółtkiem kurzego jaja.

Jeśli szczenię trafia do nowego domu, to nie można wprowadzać gwałtownych zmian w jego żywieniu. Ilość pożywienia należy dobierać także do tempa wzrostu i ogólnej wagi naszego pupila.

Karmienie psa

Dorosłego psa powinno się karmić raz dziennie (pies osiąga ostateczną wielkość i wagę między 9 a 12 miesiącem życia, u niektórych ras dorastanie trwa nawet do 2 lat). Wyjątkiem są czworonogi duże i aktywne – w ich przypadku dawkę pokarmu można zmienić na 2-3 mniejsze porcje na dzień. Starsze psy należy karmić raz na dzień albo dzielić żywność na porcje (tak jak w przypadku dużych czworonogów).

prawidłowe karmienie psa

Wielkość porcji 

Wielkość porcji jest zależna od trybu życia psa. Psy aktywne, pracujące, uprawniające sporty, chodzące na długie i regularne spacery powinny dostawać porcję dwa razy większą od psów kanapowych, które nie prowadzą tak energicznego trybu życia i są wprowadzane ma krótkie spacery.

Pora karmienia 

Na porę karmienia psa wpływ mają przede wszystkim aktywność i spacery psa. Idealnym momentem na nakarmienie czworonoga jest wieczór, po spacerze. Jest to istotne ze względu na fakt, że po spożyciu pokarmu pies musi odpocząć, bo wysiłek fizyczny po jedzeniu może skutkować nawet skrętem żołądka.

Pies musi mieć także ustaloną regularną i stałą porę żywienia. Karmienie czworonogów w różnych i sporadycznych momentach dnia może prowadzić do tego, że pies będzie jeść szybko i łapczywie z prostego powodu – ze strachu o to, kiedy dostanie następną porcję pokarmu. Zachłanne jedzenie w pośpiechu i stresie prawdopodobnie będzie skutkować złym samopoczuciem u naszego pupila oraz wymiotami.

Nie wolno dokarmiać psów pomiędzy porami ich karmienia. Dla psa niekoniecznie dobre są takie same rozwiązania, które odpowiednie są dla jego właścicieli. Schorzenia żołądka, jelit, trzustki, wątroby, jak i nerek to tylko nieliczne zagrożenia i choroby, na jakie narazimy czworonoga, jeśli będziemy dokarmiać go regularnie resztkami z naszych stołów.