karma dla psa z alergią pokarmową

Hypoalergiczna karma dla psa z alergią pokarmową

Twój pies zaczyna dziwnie drapać się po spożyciu pokarmu? W takim razie być może ma alergię na któryś ze składników jedzenia. Warto wiedzieć, że głównymi objawami są zaczerwienienie oraz świąd. Zmiany alergiczne najczęściej widoczne są zaś na łapach, między palcami, w pachwinach, a także małżowinach usznych. Niekiedy pojawiają się również na skórze szyi, głowy oraz brzucha. Jeśli właściciele podejrzewają, że ich pupile borykają się z tym problemem, to powinni zastosować dietę eliminacyjna i zastąpić dotychczasowe jedzenie jednym produktem pokarmowym, który wcześniej nie był spożywany. Zaleca się, aby przez kilka tygodni podawać psu tylko jedno wybrane mięso. Jeśli przez sześć tygodni nie pojawią się żadne zmiany skórne, to jest to znak, że dany produkt jest całkowicie bezpieczny. Po tym okresie warto wprowadzić kolejny produkt i podawać go koło przez okres jednego miesiąca. Taki proceder trzeba systematycznie powtarzać, żeby dowiedzieć się, których produktów pupile po prostu nie tolerują. Metoda jest bardzo skuteczna, ale trzeba pamiętać, żeby w czasie testowania nie podawać psom żadnych smakołyków.

Karma hypoalergiczna dla psa

Założenia diety eliminacyjnej nie przypadły Wam do gustu? W takim razie możecie zdecydować się na zastosowanie diety prowokacyjnej. W tym celu trzeba zainwestować w dobrą karmę hipoalergiczna oraz zwykłą. Jest to potrzebne, aby sprawdzić czy ten drugi produkt powoduje jakieś objawy.

Czego na pewno nie należy podawać psu do jedzenia? Są to takie produkty jak czekolady, folie od parówek, ziemniaki, a także mleko, które również może wywoływać – zresztą podobnie jak w przypadku ludzi – reakcje alergiczne.

Jaka karma hypoalergiczna dla psa?

Trzeba podkreślić, że czworonogi, które borykają się z alergią pokarmową, muszą spożywać właściwe karmy hipoalergiczne. Na szczęście w sklepach ich nie brakuje. Warto tutaj wspomnieć o takich produktach jak na przykład hipoalergiczne karmy Acana, które nie zawierają ziaren zbóż.

hypoalergiczna karma Brit care Adult

Hypoalergiczna karma dla psa Brit

Bardzo dobrym wyborem są też hipoalergiczne karmy Brit Care. Warto wiedzieć, że do ich produkcji nie używa się ani mięsa drobiowego, ani zbóż (np. karma z dziczyzną i ziemniakami Brit Care Adult Venison & Potato).

Jakie są najbardziej alergenne składniki diety psów:

  • wołowina (czynnikiem uczulającym jest tutaj albumina bydlęca i bydlęce IgG),
  •  mleko (alergie powodują β-laktoglobulina, α-laktoalbumina, albumina surowicy bydlęcej oraz kazeina i laktoza),
  • jaja (groźniejsze jest białko niż żółtko, poza tym czynnikami uczulającymi są owoalbumina, owomukoid, konalbumina, lizozym i owomucyna),
  • ryby (przede wszystkim dorsz i tuńczyk, które mogą być źródłem histaminy),
  • soja (alergie powodują glicynia i globulina),
  • zboże (czynnikiem uczulającym są albuminy, globuliny i białka glutenowe, czyli gliadyna i gluteina),
  • drób (tutaj alergie powoduje albumina),
  • ryż (czynnikiem uczulającym jest alergen o masie cząsteczkowej 16 kDa),
  • ziemniaki, pomidory (czynnikiem uczulającym są w tym przypadku glikoproteidy).

Warto wiedzieć, że najgroźniejsze w tym aspekcie są mleko (50%), a także wołowina (48%). Statystyki pokazują też, że niecałe 50% czworonogów może być uczulonych na więcej, niż jeden składnik codziennej diety.