Dieta BARF dla Twojego psa

Dieta BARF dla Twojego psa

Kości tradycyjnie uznawane są na ulubiony przysmak psów. Czy taki pokarm jest rzeczywiście dobry dla naszych pupili? Według australijskiego specjalisty najbardziej korzystnym sposobem żywienia psów jest BARF, czyli dieta składająca się głównie z surowego mięsa oraz kości.

Dieta Barf dla psa

Sposób żywienia określany jako BARF zyskuje coraz większą popularność. Jest to skrót od Bones and Raw Food lub Biologically Appropriate Raw Food. Dieta zakłada karmienie zwierząt głównie kośćmi oraz surowym jedzeniem. Twórcy tego planu żywieniowego twierdzą, że taki jadłospis jest oparty na naturalnej diecie dzikich psowatych i kotowatych.

Dieta Barf dla psa – jadłospis

Posiłki muszą składać się przede wszystkim z surowych, mięsnych kości, uzupełnionych papką z warzyw, owoców i podrobów. Kości powinny zawierać chrząstki, tłuszczu i fragmenty mięsa. Dr Ian Billinghurst, twórca diety BARF, zaleca podawanie między innymi żeberek, korpusów drobiowych, ogonów wołowych, kości cielęcych. Jadłospis należy uzupełnić o podroby, np. serca i nerki, a także surowe mięso, warzywa, owoce, jajka, ryby i nabiał.

Zaletą takiej diety jest urozmaicenie oraz duża dostępność produktów. Nie da się jednak ukryć, że zakup suchej karmy jest znacznie wygodniejszy, wymaga mniej czasu i daje gwarancję, że jadłospis pupila będzie prawidłowo zbilansowany. Obecnie można kupić gotowe karmy typu BARF, które mają długi termin przydatności do spożycia. Jest to duże ułatwienie, dla osób, które nie mają czasu, żeby samodzielnie przygotowywać wszystkie posiłki dla zwierząt.

dieta BARF

Trzeba pamiętać, że podawanie zwierzętom surowego mięsa jest związane z ryzykiem, ponieważ wieprzowina, która nie została poddana obróbce termicznej, może zawierać wirusy choroby Aujszkiego. Jest to choroba, która ma objawy podobne do wścieklizny, dlatego określana jest także jako wścieklizna rzekoma. Zarażenie wirusem jest nieuleczalne i prowadzi do śmierci zwierzęcia. Również karmienie pupili surowymi jajkami nie jest do końca bezpieczne, ponieważ może wywołać salmonellozę.

Kontrowersje budzi również duża ilości kości w diecie BARF, zwłaszcza drobiowych. Kości zbudowane są przede wszystkim z minerałów z dodatkiem kolagenu, który w większości nie jest trawiony. Nie zawierają witamin, nie są również dobrym źródłem kwasów omega-3. Ważne aminokwasy znajdują się w kolagenie, który nie jest dobrze przyswajany. Z tego powodu kości dostarczają organizmowi zwierzęcia jedynie wapnia i fosforu. Wartościowe składniki odżywcze, czyli kwasy tłuszczowe, glukozaminoglikany i aminokwasy, znajdują się w chrząstkach oraz szpiku kostnym.

Z tych powodów kości nie stanowią zbyt wartościowego składnika diety. Mięso oraz warzywa są dużo lepszym źródłem białka i witamin. Karmy bytowe przeznaczone dla psów i kotów muszą zawierać wszystkie niezbędne substancje pokarmowe, żeby spełniły warunki zbilansowanej diety. Warto pamiętać, że każda lepsza gatunkowo karma ma w swoim składzie odpowiednie dodatki niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz glukozaminoglikanów.