karmienie psa domowym jedzeniem

Czy karmić psa domowym jedzeniem?

Czy karmić psa domowym jedzeniem?

Od tego, czy pies będzie otrzymywał wartościowe pożywienie, zależy jego kondycja, zdrowie i samopoczucie. Domowe jedzenie dla psa to alternatywa wobec gotowych karm. Czy wybrać taką alternatywę? Czy będzie to dla niego korzystne?

Karmienie psa domowym jedzeniem

Od razu warto zrobić zastrzeżenie, że podawanie domowego jedzenia nie oznacza dawania resztek ze stołu. Nie wszystko, co dobre dla człowieka, może jeść pies. Są produkty, których powinien on unikać. Poza tym nie byłby to pokarm odpowiednio zbilansowany.

Jak poprawnie karmić psa domowym jedzeniem?

Posiłki muszą być robione z myślą o psie i dla niego odpowiednie. Trzeba do tego podejść poważnie albo skorzystać z możliwości, że są gotowe karmy dla psa. Zwierzę musi otrzymywać to, co najbardziej dla niego wartościowe. Nie może otrzymywać tego, co może zaszkodzić. W posiłkach przygotowywanych dla ludzi znajdują się produkty oraz przyprawy, które dla psów są szkodliwe.

Jak karmić psa domowym jedzeniem?

Każdy powinien otrzymywać odpowiednio zbilansowane pożywienie. Dotyczy to tak samo zwierząt, jak i ludzi. Nie wystarczy wiedzieć, co podawać, a co nie, trzeba jeszcze znać odpowiednie proporcje. Podstawą pożywienia psa powinno być mięso. Podawanie mu resztek oznaczałoby dawanie mu zbyt dużej ilości węglowodanów oraz tłuszczów. Nie otrzymałby też prawdopodobnie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych.

przygotowanie jedzenia dla psa w domu

Możliwości trawienne psa

Konieczność przygotowywania oddzielnych posiłków, specjalnie dla psa, wiąże się z budową jego układu trawiennego. Funkcjonuje on inaczej niż u ludzi, dlatego nie wszystko, co służy człowiekowi, pies da radę strawić. Może też trudniej być mu strawić to, z czym organizm człowieka radzi sobie doskonale. Najwłaściwszym produktem dla psa jest białko pochodzenia zwierzęcego. Innych produktów powinien otrzymywać mniej. Warzywa i owoce to źródło cennych składników. Jednak warto wiedzieć, jak je podawać, by układ trawienny psa sobie z nimi poradził.

Jak przygotować domowe jedzenie dla psa?

Najpierw trzeba zdobyć sporą wiedzę w temacie żywienia swojego czworonożnego pupila. Będzie wiadomo, jak je odpowiednio zbilansować oraz co można podawać. Jeśli domowe jedzenie przygotowywane będzie prawidłowo, pies będzie miał właściwą wagę, dużo energii i lśniącą sierść. Niewłaściwe zbilansowanie np. podawanie zbyt dużej ilości tłuszczów to ryzyko nadwagi oraz spadek energii. Dobre gotowe karmy dla psa są tak zbilansowane, by były odpowiednie dla jego organizmu. Przygotowując domowe jedzenie, trzeba mieć to samo na uwadze.

Produkty niewskazane i szkodliwe, czyli czym nie karmić psa

Najbardziej niebezpieczne produkty dla psa to czekolada, awokado, winogrona, rodzynki, kości kurczaka. Szkodzą jego zdrowiu cebula i czosnek. Nie wolno podawać także orzechów i słodyczy.

Dieta dla psa – uważaj na przyprawy!

Ludzkie jedzenie nie jest dobre dla zwierzęcia nie tylko z uwagi na obecność w nim zakazanych w psiej diecie składników. Z reguły jest w nim cebula, często czosnek. Chodzi także o przyprawy, jak np. sól, pieprz, ziele angielskie, których w posiłkach dla ludzi jest mnóstwo. Pies nie powinien ich w ogóle otrzymywać.

Odpowiednie żywienie psa

Podjęcie decyzji, czy karmić psa domowym jedzeniem, czy jednak gotowa dobrej jakości karma, jest łatwe. Jeśli ma się pewność, że będzie się to robić prawidłowo, to można samodzielnie przygotowywać posiłki. Jeśli nie ma się takiej pewności, to dobra gotowa karma dla psa jest lepszą opcją.